Menü Bezárás

BME tanreaktor látogatás

Viszonylag kevésbé ismert tény, hogy Magyarországon összesen három helyen van atomreaktor. A paksi atomerőmű építése előtt kísérleti jelleggel két kisebb, kutatási célú reaktort építettek, majd az itt szerzett tudást felhasználták a Paksi energiatermelő reaktor tervezésénél és építésénél.

Az országban a legelső a KFKI kutatóreaktora volt, amely 1959 óta működik Csillebércen. Egy anekdota szerint a szomszédos üdülőtelepen ekkor úgy tudták, hogy csokoládégyár épül. Második lett a Műegyetem kutatóreaktora, amely 1971 óta üzemel a TR épületben.

A tanreaktor méretében és teljesítményében is kisebb még a KFKI miniatűr kutatóreaktoránál is, nem beszélve a paksi erőműről. Energiatermelésre sohasem szolgált, mindössze oktatási-kutatási célú, az atomenergetikát hallgatók állandó gyakorlóhelye.

A kutatóreaktorba rendszeresen szerveznek kis csoportos üzemlátogatást. A villanykaron régi szokás, hogy az elsőéves hallgatókat is elviszik ide, de sajnos a járványhelyzetben ebből sokan kimaradtunk.

2024 márciusában kezdtem el szervezni egy látogatást, de csak május 28-ra, azaz a pótlási hét keddjére sikerült időpontot kapjunk. Nehezítés volt, hogy ekkor még nem tudtuk, hogy milyen zárhelyik vagy prezentációk lesznek ezen a héten, de végül több mint 16 fős csoport jött össze a klubból és a SEMből.
A több mint 2 órás program során először egy előadást hallottunk a reaktor történetéről, a felépítéséről, illetve alapvető atomfizikai ismeretekről. Ezután két csoportban vezettek körbe minket, bemutatva a reaktort és a vezérlőhelyiséget, külön kiemelve a “nagy piros gombot”, amelyről megtudtuk, hogy itt se nem nagy és se nem piros.

Sajnos az épületen belül biztonsági okokból tilos volt a fotózás, de az épület előtt sikerült egy jó csoportképet készítenünk.

A látogatás nagyon érdekes volt, ajánljuk mindenkinek hogy egyszer látogasson el ide!

Vélemény, hozzászólás?